Napisz konkurencyjne CV!

W obecnej sytuacji na rynku pracy musimy wykorzystać wszystkie możliwości, jakimi dysponujemy, aby zdobyć wymarzoną pracę z satysfakcjonującą nas płacą. Jedną z tych niezbędnych i najskuteczniejszych broni jest nasze CV, które jest przecież naszym listem wstępnym (co prawda powinniśmy uzupełnić CV listem motywacyjnym, ale nie zawsze jest to konieczne) i to właśnie je na pewno przeczytają osoby odpowiedzialne za zatrudnienie odpowiedniej osoby. Często zdarza się, że z powodu źle skonstruowanego CV nie jesteśmy brani pod uwagę przy obsadzaniu wolnego stanowiska. Dlatego dziś podajemy kilka wskazówek, jak przygotować się do niego w praktyczny i konkurencyjny sposób.

Zdjęcie.

Zaleca się umieszczanie zdjęcia w CV, ponieważ świadczy ono o większej bliskości i przejrzystości osoby. Ale nie może to być byle jakie zdjęcie — musi to być zdjęcie paszportowe, na którym widać optymizm i profesjonalizm.

Wszystko na jednej kartce papieru.

Normalne jest, że CV zajmuje jedną kartkę papieru — to właśnie ją przeczytają osoby odpowiedzialne za zarządzanie zasobami ludzkimi, aby zorientować się w Twoim przygotowaniu i wiedzy. Jeśli jednak jest to niemożliwe i zajmuje to 2 strony (nigdy więcej niż 2), umieść najważniejsze rzeczy na pierwszej stronie. Oznacza to, że jeśli masz duże doświadczenie, umieść je na pierwszej stronie, przed szkoleniami uzupełniającymi, językami itp. Natomiast jeśli nie masz prawie żadnego doświadczenia, chcesz podkreślić resztę, więc umieść ją na pierwszej stronie.

Przejrzysta struktura i ładna czcionka.

Należy także pomyśleć o prostej strukturze, która będzie łatwa do odczytania i o odpowiedniej typografii. Należy zadbać o odpowiednią ilość miejsca — ani za dużą, ani za małą — aby czytając ją, nie mieć poczucia przytłoczenia.

Świetne zagadnienia z dziedziny biznesu dostępne są także na https://www.racjonalny.pl.

Ostrożnie z kolorami.

Jedną z najpopularniejszych technik jest wypełnianie CV kolorami, aby przyciągnąć uwagę firm. Intencje mogą być skuteczne, ale mogą też przynieść odwrotny skutek. Należy uważać, aby nie przeładować CV zbyt dużą ilością kolorów, a także wybrać takie kolory, które przyciągną uwagę w pozytywny sposób.