Początki pracy w copywritingu

Początki nigdy nie są łatwe. Nie mając żadnej wiedzy na temat copywritingu, nie masz pojęcia, czego możesz oczekiwać od tej branży i nie jesteś w stanie stwierdzić, czy w ogóle uda ci się na niej zarabiać i się z niej utrzymać. Warto to jednak sprawdzić. Jeżeli natrafiłeś akurat na jakiś kurs na copywritera w promocyjnej cenie, skorzystaj z niego, by zdobyć jakieś podstawy. A potem przygotuj się już tylko na ciężką i wymagającą harówkę. Życie początkującego copywritera na pewno nie jest usłane różami.

Praca jako copywriter

Najtrudniejsze w tej pracy jest to, że bardzo trudno jest się w niej przebić przez liczną konkurencję. A nie mówimy tu wcale o konkurencji tworzonej przez profesjonalnych i doświadczonych copywriterów, a o… studentach i uczniach, którzy próbują sobie dorabiać i dlatego też chętnie godzą się na przygotowywanie tekstów za marne grosze. Niektórzy mówią, że te osoby psują rynek, ale przecież rynek jest wolny i każdy sam może wyceniać swoją pracę w zależności od tego, ile w jego oczach jest ona warta. Tobie przysparza to jednak sporych trudności. Jednak potencjał tego zawodu według redaktorów renomowanego portalu ArtBiznes.pl jest bardzo duży.

Jeżeli praca zdalna ma stać się twoim głównym źródłem utrzymania, musisz od samego początku się cenić i nie zniżać swoich stawek tylko po to, by zdobyć kolejne marne zlecenie. Nawet teraz możesz przygotować sobie cennik usług. Zawsze wysyłaj go klientom. Pewne rabaty możesz oferować natomiast klientom stałym albo tym, którzy zamówią u ciebie większą ilość tekstów na raz.

Możliwość pracy z każdego miejsca na Ziemi

Praca zdalna na stanowisku niezależnie działającego copywritera bywa trudna z jeszcze jednego powodu. Otóż nie zawsze będziesz pisać o tym, o czym rzeczywiście chciałbyś pisać. Nieraz zajmiesz się tematykami, które totalnie nie są dla ciebie interesujące. Będziesz musiał poświęcać sporo czasu na wynajdywanie i weryfikowanie informacji, nierzadko dosłownie płacząc nad klawiaturą albo rzucając myszką, gdy ze znalezionych tekstów o motoryzacji nie zrozumiesz ani słowa. Tak to już jednak w życiu jest. Nie ma chyba takiej pracy, która zawsze byłaby przyjemna.